Drukoria

wzory i szablony produktow reklamowych dla firm

5 praktycznych porad przy tworzeniu logo

Zakładając firmę zastanawiasz się nad oryginalną i charakterystyczną nazwą, to już połowa sukcesu naszej firmy. Teraz musimy zająć się logiem. Zazwyczaj zlecamy to agencją reklamowym. Koszt takiego loga to od kilkudziesięciu złotych (od studenta) nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Płacąc więcej w sprawdzonej agencji mamy pewność, że logo będzie jedyne w swoim rodzaju.

Logo – Na co zwrócić uwagę?

  1.  Logo powinno być unikalne i zapadające w pamięć.
  2.  Im mniej szczegółów znajdzie się na grafice tym ona będzie bardziej czytelna – pamiętajmy, że logo stosujemy w różnych wielkościach jeśli damy jakiś bardzo mały element, będziemy mięli później problem z odczytaniem go.
  3.  Projekt nie może wyglądać tanio i nieprofesjonalnie. Tak jak wygląd zewnętrzny u człowieka – jeśli jesteś zadbany będziesz inaczej odbierany przez otoczenie, tak samo jest z logiem.
  4.  Otrzymany projekt loga powinniśmy dostać w kilku wersjach. Jeśli otrzymamy logo w zwykłym .jpg (i nic więcej) możemy spodziewać się, że osoba projektująca wykonała je albo w paintcie albo w jakimś innym programie graficznym nie nadającym się do projektowania. Cały projekt powinien być wykonany w grafice wektorowej (Corel Draw, Adobe Illustrator) – wtedy jest pewność, że wykonując billboard albo coś o większych rozmiarach, wysłany plik wektorowy (rozszerzenie pdf, ai, cdr, tiff) nie wyjdzie z „kaszą manną” na projekcie.
  5.  Całość powinna się składać z maksymalnie 3 kolorów i dwóch rodzajów czcionek – takie standardy się przyjęły i stosują je zawodowi projektanci. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że loga czasem drukowane czy wstawiane są czarno-białe, przy wyborze warto nie zapomnieć o tym aby nie okazało się, że logo w kolorze wygląda ładnie a jako czarno-białe zlewa się w jedną plamę.

Własny projekt logo

Gdy zdecydujesz się na własny projekt np. w Canvie, zwróć uwagę na te wszystkie punkty, które przedstawiłam powyżej. Gdy jednak dalej nie masz pomysłu na logo, przejrzyj propozycje na Pinterest, znajdziesz tam bardzo dużo inspiracji.

Poniżej przykład grafik jakie możemy stworzyć na stronie Canva.com.

Projekt loga w Canva

Co warto wiedzieć o bezpłatnych programach?

Tworząc mały biznes on-line samemu możemy pieniądze przeznaczone na logo wykorzystać chociażby na reklamę. Warto pamiętać, że z takim logo w darmowym programie bardzo ciężko będzie nam je wykorzystać do druku.

Decydując się na darmowe rozwiązanie w zrobieniu logo, musimy przemyśleć dobrze strategię własnego biznesu. Gdy Twoim zamysłem w niedalekiej przyszłości bądź już na samym początku wykorzystanie loga w zrobieniu ulotek, wizytówek, gadżetów itp. , takie logo może wyjść bardzo nieczytelne, oraz nie mamy możliwości wyciąć tła. Wtedy niestety będzie potrzebna pomoc grafika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *